Jakie powinny być hantle?


1 lutego 2020 Karolina 0 Comment , ,

Ogromną korzyścią ćwiczeń z hantlami jest to, iż można ćwiczyć z nimi nie jedynie na siłowni, lecz również w domu. Właściwie dopasowane ćwiczenia pomogą zbudować zarówno ramiona, jak również całe ciało – talię, uda, łydki, mięśnie utrzymujące biust, natomiast również pośladki. Ponadto tenże rodzaj treningu polepsza pełną formę organizmu i ma doskonały wpływ na nasze nastawienie. Ze względu na charakter ćwiczeń możemy wyróżnić parę kategorii hantli. Podstawowym kryterium podziału jest tu nie jedynie waga, lecz również artykuł, z jakiego hantle zostały zrobione.

Jak wybrać hantle?

Hantle nie powinny być za ciężkie, aby nie doprowadzić nas do kontuzji, lecz także niezbyt lekkie, ponieważ trening nie da rezultatów. Na początek dobierz lekkie hantle. Początkujący winni dobrać hantle o wadze 4-5 kg. Przed zakupem wykonaj 12 powtórzeń każdego ćwiczenia – podnoszenie, uginanie ramion. Gdy zrobimy to zadanie z trudem bądź odwrotnie – hantle wykażą się za lekkie, należy wypróbować odmienne obarczenie. Gdy masz możliwość przed zakupem przetestuj hantle o rozmaitej wadze. Wykorzystywanie hantli można polecić nie jedynie tymże osobom, które pracują nad rozbudową tkanki mięśniowej, lecz również tymże, jacy pragną tylko wesprzeć oraz nieco zarysować mięśnie. W zależności od owego, z jakimi ciężarkami się ćwiczy, rezultaty mogą być bardzo podzielone. Przed podejściem do układania planu ćwiczeń, należałoby spojrzeć na modele ciężarków, które można do nich zastosować.

Odpowiednia technika

Główną dla treningu, jaki będzie bezpieczny dla zdrowia oraz skuteczny pod kątem modelowania figury, jest odpowiednia technika ćwiczeń. Dzięki niej możliwe jest utrzymywanie właściwego czucia mięśniowego, kontrola ustawienia ciała oraz długotrwałe pogłębianie wykorzystywanego obciążenia, co jest potrzebnym elementem dla rozwoju wagi mięśniowej. Za duży ciężar, bez względu na to, czy ćwiczymy na maszynie, korzystamy ze sztangi, hantli lub także wagi swego ciała, będzie niekorzystnie działał na jakość przeprowadzanego ruchu.

Jak zacząć trening z hantlami?


Nim zdecydujemy się na zakup hantli do domu należałoby wybrać się na pobliską siłownię oraz zobaczyć, czy taka metoda aktywności na pewno nam odpowiada. Obowiązkowo dobierzemy się na 3-4 treningi, żeby obserwować też, jak nasz organizm będzie zachowywał się kolejnego dnia – czy będziemy czuli przemęczenie? Czy pojawią się jakieś kontuzje? Będąc na siłowni, należałoby też zapytać o poradę specjalistycznego instruktora. Podpowie on, jak dobrze robić dane ćwiczenia, podpowie także w jakich seriach oraz odstępach należy się na nie decydować.

Man obraz autorstwa freepik - www.freepik.com